Бургас се присъединява към националната кампания „Всяка минута е ценна! Научете симптомите на инсулта“ във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с инсулта – 29 октомври. В знак на съпричастност в събота в 19.00 часа Моста ще бъде осветен в лилаво, цветът на борбата с инсулта.
Видео клип ще бъде излъчван на системата от информационни киоски в Бургас, а гражданите ще могат да се информират и от щендер с брошури, поставен в административната част на сградата на Община Бургас и чрез плакати, поставени в автобусите на градския транспорт.
Кампанията, която ще продължи до 15 ноември, се организира от Асоциацията за инсулт и афазия в България и е подкрепена от Министерството на здравеопазването, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България и Националното сдружение на общините в България.
Освен в Бургас, в инициативата се включват още София, Пловдив, Варна, Русе, Плевен, Силистра, Добрич, Враца, Велико Търново.
От Асоциацията за инсулт и афазия се обръщат с апел към всички българи да отделят няколко минути, да се запознаят със симптомите на инсулта и поведението при тяхното установяване. Те приканват българите за да изтеглят и да се запознаят с приложението STROKE RISKOMETER, с чиято помощ могат сами да определят своя риск, да се предотврати инсулт и да се спаси човешки живот:
В края на миналата година, България се присъедини към Европейския план, като припозна една от основните му цели – намаляване броя на инсултите с 10 на сто до 2030 година. Това може да се постигне с правилна превенция, отбелязват от асоциацията. Като първа и основна стъпка се препоръчва научаването на симптомите на инсулта и правилната реакция при тяхното установяване.
Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия.
Съгласно данните на Министерството на здравеопазването, в България се регистрират годишно 35 000 случая с мозъчен инсулт. От тях повече от 7000, завършват с летален изход. Преживелите мозъчният инсулт, с различна степен на инвалидност годишно са повече от 28000. При 10 % от оцелелите инвалидността е тежко проявена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото. От преживелите мозъчни инсулти 25-50% са с говорно-речеви нарушения (афазия), като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни.