Бизнесът и държавата очакват недостиг на работна ръка в 4 IT специалности и в две от авиационния и енергийния сектор. Затова предлагат от следващата година те да станат защитени специалности.
Недостиг се очаква при учещите за системни и приложни програмисти, програмистите на изкуствен интелект, на роботи, при специалистите за ремонт на авиационна техника и енергийни съоръжения.
За недостиг на работна ръка са информирали три министерства, Асоциацията на индустриалния капитал и Българска асоциация "Природен газ", съобщава БНР.
Очаква се от следващата учебна година тези специалности да станат защитени. Това означава, че дори да има по-малко желаещи, ще може да се образува паралелка. А по решение на правителството първокурсниците от тези специалности може да учат без такси във ВУЗ.
В следващите години и в държавния, и в частния сектор ще има нужда от повече специалисти по високи технологии.
След 2025 година Европейската директива за мрежова сигурност, Законодателен акт за киберустойчивост и за изкуствения интелект поставят различни по-сериозни изисквания, за които ще има нужда от хора. 3,8 % остава делът на специалистите в областта на информационните и комуникационни технологии от общия брой на заетите. Това е под средните за ЕС - 4,6 %.
Включването на 6-те специалности ще струва около 2 млн. лева, ако бъдат обучавани 2 744 ученици от осми клас в 98 паралелки от 47 училища и на база действащите стандарти за 2024 година.