Трима души, посветили живота си на спешната помощ, въвеждат в България обучението по златния стандарт в поддържането на живота при травми – системата PHTLS (Prehospital Trauma Life Support), по която работят спешните служби в цял свят.
PHTLS е система за оценка и оказване на първа помощ на пострадали преди пристигане в болница. Използва се от парамедици, медици, военни, пожарникари и други обучени спасители. Тя е заложена в стандартите за спешна медицина и в повечето държави е задължителна за всички, работещи в спешните и спасителни служби. Това е единен протокол, който стандартизира действията на спасителите и значително намалява смъртността при инциденти.
„Отне ни близо година, но успяхме да получим лиценз и акредитация от Асоциацията на спешните медицински техници в САЩ – единствената световна организация, която лицензира обучители по международно признати стандарти за качество“, споделят Веселина, Румен и Георги.
Те стартират заедно с д-р Теодор Цанков, д-р Илиян Аврамов, Йоанна Георгиева и Любомир Петров. Така стават първите инструктори по PHTLS у нас и продължават да работят в екип.
Веселина Кехайова дълги години е единствената жена – спешен медик в пожарната. Качва се на линейката преди 36 години. Първите 10 години работи в ЦСМП – София.
„Постъпих в пожарната през 1999 г. Тогава липсваше обучението, което днес предоставяме на курсистите. Налагаше се да се усъвършенствам в движение. Нямах случай на смърт в линейката – не знам дали е късмет, или добре свършена работа, но имаше няколко пострадали, след които съм плакала като дете“, разказва тя.
Веселина и Георги
Освен подготовка за реакция при пожар и сваляне на пациенти по стълби, Веселина има и специализация по водолазна медицина и помага на водолази при търсене на удавници.
Съдбата я среща с Румен Божилов – колега от Спешна помощ. Двамата не само работят заедно, но и стават партньори в живота. Решават да създадат първия в страната център за професионално обучение на парамедици и да предадат опита си на млади хора, за които спасяването също да се превърне в призвание.
Румен има опит в медицинското обезпечаване на морски и бойни военни части, специализация по водолазна медицина и обучение в център за инструктори в Амстердам.
Синът им Георги влиза в спешната помощ „с двата крака“ след един непринуден вечерен разговор.
„Исках да стана пожарникар, но не ме приеха. Бях разочарован, но не се отчаях. Родителите ми често споделяха истории от работата си, но не бях мислил за спешната медицина като за своя професия. Една вечер след разговор с тях се зароди идеята, станах курсист в техния професионален център, прочетох всичко, което намерих вкъщи, завърших и ме приеха на работа в ЦСМП – София“, споделя Георги.
След първите няколко адреса осъзнава, че е на правилното място.
„Както каза лекарят, с когото работих първото си дежурство – влязох с двата крака в спешната помощ. Още от първия адрес трябваше да проведа животоспасяващи техники и да запазя самообладание – все пак това беше първият ми сблъсък с пациент. Не се поколебах да действам – така, както бях научен“, допълва той.
Следват осем години на адреси и работа в отделение, но – подобно на майка си – Георги разбира, че кабинетът и болницата не са за него. Двамата са динамични натури и се чувстват най-добре в линейката.
Георги става инструктор и национален координатор на PHTLS курса.
„Не съм предполагала, че ще тръгне по пътя на спешния медик. Обикновено родителите карат децата си да ги следват, но тази професия е тежка и специфична. За всеки, който иска да работи в спешната помощ – най-важното е да има желание да помага и голямо сърце. Имаме курсисти, които, щом отидат на практика в Спешна помощ, просто хвърлят екипа и казват: „Това не е за мен“, споделя Веселина.
До момента са обучили над 500 парамедици и много хора, които просто искат да знаят как да оказват първа помощ.
„Всеки, който желае да работи в спешната помощ, трябва да иска да помага на хора в беда. Да чете постоянно, да следи новостите, да знае защо е там – и че не е за всеки. Не всеки може да преглътне видяното и преживяното. Някои ситуации остават за цял живот, други се преодоляват по-лесно. Но удовлетворението след спасен пациент, запазен живот, запазено семейство – е неописуемо“, казва Георги.
Най-травматичният му спомен е за катастрофа, при която в ръцете му издъхва приятел.
„Предизвикателствата са на всяко дежурство. Не знаеш къде отиваш, какво ще се случи, ще се справиш ли. Адреналинът се покачва, сетивата се изострят, слизаш и действаш! А в това има и голяма доза чар“, убеден е той.
Георги Борисов ще бъде част от екипа, който ще представя България на състезанията EURO SimCup – едно от най-вълнуващите събития по време на конгреса на Европейското дружество по спешна медицина (EUSEM), който ще се проведе тази есен във Виена.
EURO SimCup е състезание по симулация, в което отбори от цял свят се надпреварват в реалистични сценарии за оказване на спешна помощ. България ще участва за първи път, като кандидатурата е подадена от Съюза на парамедиците под егидата на Асоциацията на работещите в спешна медицинска помощ – официален представител на страната в Европейското дружество по спешна медицина.