След критиките на премиера Румен Радев към начина, по който се води разследването, свързано с дейността на „ВиК – Бургас“, Окръжната прокуратура в Бургас излезе с официално уточнение. От държавното обвинение заявяват, че самоотводите на прокурори по делото не са направени заради връзка с обвиняеми лица, а към момента по досъдебното производство няма привлечени обвиняеми.
По-рано днес премиерът заяви, че при разпити на задържани в началото на месеца служители на „ВиК – Бургас“ са били направени признания за злоупотреби за стотици милиони левове и са били посочени национално известни публични фигури. По думите му именно заради това случаят първоначално е бил изпратен в Софийската градска прокуратура, а впоследствие – след забавяне – върнат по компетентност в Бургас. Според Радев това е довело до разколебаване на част от свидетелите и е поставило под съмнение хода на разследването.
От Окръжната прокуратура – Бургас посочват, че досъдебното производство е постъпило при тях на 23 юли по компетентност от Софийската градска прокуратура, тъй като се отнася до евентуални престъпления, извършени във вреда на „ВиК – Бургас“ на територията на областта. Разследването се води от ГДБОП и е образувано за престъпление, свързано с организирана престъпна група.
След получаването на делото прокурори от Окръжната прокуратура – Бургас са си направили самоотводи, които са уважени от Апелативната прокуратура – Бургас.
От държавното обвинение подчертават, че в мотивите за самоотводите никъде не се сочи връзка на прокурорите с обвиняеми по делото лица, като към настоящия момент такива няма. От прокуратурата допълват, че разследването продължава под ръководството и надзора на Окръжната прокуратура – Бургас.
