bМТ- Бургас Медия Тренд

С благотворителен календар се търсят средства за опазване на дюните по Черноморието

  13.12.2023 13:42
С благотворителен календар се търсят средства за опазване на дюните по Черноморието

С благотворителен календар с красиви пейзажи от българското Черноморие ще се събират средства за опазване на дюните по нашето крайбрежие. Акцията е на фондация „Биоразнообразие“.

Идеята е да се поставят ограничителни ограждения, изграждане и поставяне на дървени скари, изработване и поставяне на информационни табели, както и подсилване с типични за дюните видове.

От фондацията казват, че дюните са много уязвими и крехки и всяко едно наше действие и бездействие може да доведе до тяхното унищожение, а с това и на морето.

„Преди дюните да се превърнат в нарицателно за хотелски комплекси, ресторанти и преместваеми обекти с бетонни основи, те са били оазис на биоразнообразие на границата между морето и земята. Дюните все още са живи на малкото места по Черноморието ни, които не са разорани и бетонирани. Посвещаваме 2024 г. на дюните и тяхното опазване, за да останат живи пясъците им. Издадохме специален календар по темата, с покупката на който, Вие подпомагате консервационните, юридическите, информационните и образователни дейности за дюните в България – домът на живите пясъци“, споделя Спас Узунов от БФБ, който е и един от авторите и фотографите на календара.



От фондацията обясняват, че дюните са едни от най-ценните местообитания. Те се раждат от пясъците и се развиват от природните стихии – вода и вятър, подпомогнати от живия свят в сложен процес, за който са необходими хилядолетия. Дюните са в постоянна промяна, движение и взаимодействие със заобикалящата среда – истински жив организъм. Тяхното местоположение ги прави важен фактор за опазването на плажовете, намаляване на ерозията на морския бряг и предпазване на населените места и хората от наводнения и бури. Те са последните убежища на редица редки видове растения и животни и придават онова очарование и неподправена красота на морския бряг, което ни кара да го търсим и жадуваме.



Дюните у нас са няколко вида - зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни. Важно е да съхраним всички тях, заедно с пониженията между дюните.
 


Свързани новини
Последни новини
Анкета
Чиста ли е водата по българското Черноморие?

Резултати